Kullanıcılar nedir?

Web sitenizi ziyaret eden herkes bir kullanıcıdır.  3 tür grup kullanıcı vardır:

  • Giriş yapmamış kullanıcılar veya anonim kullanıcılar.
  • Giriş yapan kullanıcılar veya kimliği doğrulanmış kullanıcılar.
  • Sitenizi veya Kullanıcı 1'i yüklediğinizde otomatik olarak oluşturulmuş idari kullanıcı hesabı.
İzinler Nedir?

Sitenizde işlem yapma (içeriği görüntüleme, içeriği düzenleme ve yapılandırmayı değiştirme de dahil olmak üzere) izinler tarafından yapılandırılır. Her iznin bir ismi vardır (örneğin yayınlanmış içeriği görüntüle) ve bir eylemi veya küçük bir işlem alt kümesini kapsar. Sitedeki ilgili işlemi yapmak için bir kullanıcıya bir izin ataması yapmak gerekir. İzinler, eylemleri sağlayan modüller tarafından tanımlanır.

 

Roller nedir?

Tek tek izinleri her bir kullanıcıya doğrudan atamak yerine, izinler rollere göre gruplandırılır. Sitenizde bir veya daha fazla rol tanımlayabilir ve sonra her bir role izinler tanımlayabilirsiniz. Kimliği doğrulanmış ve anonim kullanıcılar için verilen izinler Kimliği doğrulanmış kullanıcı ve Anonim kullanıcı rollerinde bulunur ve sitenizi kurarken kullandığınız yükleme profiline bağlı olarak, sitenizdeki tüm izinleri otomatik olarak atayan bir Yönetici rolü de olabilir.

Sitenizdeki her kullanıcı hesabına otomatik olarak Kimliği doğrulanmış kullanıcı rolü verilir ve isteğe bağlı olarak bir veya daha fazla ek rol atanabilir. Bir kullanıcı hesabına bir rol atadığınızda, kullanıcının oturum açtığında rolün tüm izinlerine sahip olur.

Sitenizde çeşitli roller yapmak önerilen bir uygulamadır.Örnek olarak çiftçiler pazar sitesi için aşağıda rol ve izinleri tanımlanmıştır.

  • Satıcıların kendi satıcı listeleri sayfalarını düzenlemelerine izin veren bir Satıcı rolü
  • Genel çiftçilerin pazar sayfalarını düzenlemek için bir İçerik editörü rolü
  • Satıcı hesaplarını yönetmek için bir Kullanıcı yöneticisi rolü
  • Uzman kullanıcılar için site yapılandırmasını yönetmek için sitenizle birlikte yüklenen yönetici rolü