Taksonomi, web sitesi içeriğini sınıflandırmak için kullanılır. Taksonominin yaygın bir örneği, bir blog web sitesindeki yayınları sınıflandırmak veya kategorilere ayırmak için kullanılan etiketlerdir; Çiftçilerin pazar web sitesi tarifleri sınıflandırmak için bir maddeler sınıflandırması kullanabilir. Bireysel taksonomi öğeleri terim olarak bilinir (bu örneklerde blog etiketleri veya tarifi bileşenleri); Ve bir terim kümesi bir kelime (tüm blog yazı etiketleri kümesi veya bu örneklerde tüm reçete bileşenleri kümesi) olarak bilinir. Teknik olarak, taksonomi terimleri bir varlık türüdür ve varlık alt türleri sözcüklerdir. Diğer varlıklar gibi, taksonomi terimleri de alanları ekleyebilir; Örneğin, her terim için bir simge içerecek bir resim alanı oluşturabilirsiniz.

Bireysel bir kelime, şartlarını hiyerarşik olarak düzenleyebilir veya düz olabilir. Örneğin, blog etiketleri normalde düz bir yapıdaysa, bir tarifi içerik sözlüğü hiyerarşik olabilir (örneğin, domatesler sebzelerin bir alt dönemi olabilir ve domateslerin altında yeşil ve kırmızı domatesler olabilir).
 

Taksonomi terimleri, normal olarak, içerik sınıflandırmak için bunları nasıl kullanabileceğiniz diğer içerik varlıklarına referans alanları olarak eklenir. Taksonomi referans alanını oluştururken, kullanıcıların terimleri iki şekilde girmelerine izin verebilirsiniz:

Serbest etiketleme
İçerik düzenleme formunda yeni terimler oluşturulabilir.


Sabit liste terimleri
Terimler listesi, içerik düzenleme formunun dışında kürlenir ve yönetilir; kullanıcılar, yalnızca içeriği düzenlerken mevcut listeden seçim yapabilir.

Taksonomi referans alanları, kullanıcı hesapları, özel bloklar veya normal içerik öğeleri gibi herhangi bir varlığa eklenebilir. Bunları normal içerik öğelerini sınıflandırmak için kullanırsanız, siteniz her terim için taksonomik listeleme sayfaları ile otomatik olarak kurulacaktır; Bu sayfaların her biri, bu terimle sınıflandırılan tüm içerik öğelerini listeler. Örneğin, havuçların hepsinin bir bileşen olarak bulunduğu birkaç tarif hazırladıysanız, Havuç taksonomisi listeleme sayfasında buna benzer bir şey görebilirsiniz: