1.Adım : Drupal’ı İndirme

Drupal kurulumu için ilk önce drupal.org adresinden kurulum dosyasını indirmemiz gerekmektedir. Bu https://www.drupal.org/project/drupal linkten en güncel ve kararlı sürümünü indiriyoruz. Drupal 8'in kolaylıklarından biri de ekstradan dil dosyasını indirmiyoruz. Drupal kurulumunda otomatik olarak gelmektedir.

kurulum

Şekil-1

Şekil-1 de ki görülen resimde en güncel Drupal-8 versiyonu olan Drupal core 8.1.10’na tıklıyoruz. Bunu yazdığımız zamanda bu versiyonu bulunmaktadır. 

kurulum2

Şekil-2

Şekil-2 de Drupal Core sekmesinde, “Dowload tar.gz” butonuna tıklayınca, dosya otomatik inmeye başlayacaktır.  Eğer “.gz” uzantılı dosyayı açamıyorsanız, “.zip” uzantılı da indirebilirsiniz.

 

2.Adım: İndirilen Dosyayı Local’e Yükleme

İlk önce indirdiğiniz dosyayı sıkıştırılmış halinden çıkarmanız gerekiyor. Bunun için yeni bir klasör oluşturun - klasörün ismini sitenizin adını koyabilirsiniz- ve sıkıştırılmış olan dosyasının içindekilerinin tamamını buraya bırakın.(Şekil-3)

 

Drupal 8 Kurulum

Şekil-3

Wampserver kullanacaksınız;

  • Bilgisayar -> Yerel Disk C -> wamp -> www klasörü altına oluşturduğunuz klasörü bu dizine taşıyınız.  (Site Adı Klasörünü)

Eğer sunucuda kullanıyorsanız;

  • FTP ile bağlanıp, oluşturduğunuz klasörü buraya taşıyın. (Site Adı Klasörünü)

 

3.Adım: Drupal Kurulumu

Wampserver kullanıyorsanız; tarayıcınızı açıp adres çubuğuna localhost/ Site adınızla oluşturduğunuz klasörün ismini yazın. Örneğin; başta oluşturduğunuz klasörün adını egitim koydunuz. Adres çubuğuna localhost/egitim yazarsanız Şekil-4’de ki ana sayfaya ulaşabileceksiniz.

 

Drupal 8 Kurulum

Şekil-4

 

Şekil-4’de ki ekranda dil seçimi yaparak Save and continue butonuna tıklayınız.

 

Drupal 8 Kurulum

Şekil-5

Standart kurulum seçilip, kaydet ve devam et butonuna tıklayarak bir sonra ki adıma geçiyoruz.

 

Drupal 8 Kurulum

Şekil-6

Gereksinimleri kontrol et adımı; şekil-6’da 2 tane hata mesajı aldığımızı görmekteyiz.

  • 1. hatada Apache, sürümünün yükseltilmesinden bahsetmektedir.

  • 2. hata da ise sites/ default/ settings.php dosyasının olmadığını,  sites / default/ default.settings.php ‘yi çoğaltıp ismini settings.php olarak değiştirmemiz ve yazılabilir izni verilmesinden bahsetmektedir. Default settings dosyası aynı kalacaktır. Bu hataları düzeltip tekrar sayfayı yenilerseniz hataların gittiğini, diğer adıma geçtiğini göreceksiniz. 

 

Drupal 8 Kurulum

Şekil-7

Veritabanı Yapılandırması; Veritabanı adı kısmına phpmyadmin de oluşturduğunuz veritabanı ismini yazın. Veritabanı kullanıcı adı ve şifresi, phpmyadmin de özel bir kullanıcı ismi tanımlamadıysanız kullanıcı adı: "root" şifre boş olarak tanımlamalısınız. Eğer özel kullancı adı ve şifresi yazdıysanız, onu buraya eklemelisiniz.  Şekil-7 de girdiğiniz bilgileri not almayı unutmayınız.

 

Drupal 8 Kurulum

Şekil-8

Şekil-8 de artık drupal kurulumu yapılmaktadır. Kurulum yaklaşık 10 dk sürmektedir.

 

Drupal 8 Kurulum

Şekil-9

Siteyi Yapılandır Adımı;

Alan İsmiAçıklamaDeğer

Site name

Site için seçilen isim

Drupal Sitesi

Site email address

Site ile ilişkili mail adresi

info@example.com

Username

Belirlenen kullanıcının bilgileri

admin

Password

Seçilen şifre

 

Confirm password

Seçilen şifre tekrar

 

Email address

Kullanıcının e-postası

admin@example.com

 

  • Şekil-9’ da  Siteniz için isim ve e-posta bilgilerini girdikten sonra site bakım hesabı (Site Maintenance Account) kısımında ”Kullanıcı Adı , Şifre ve E-posta Adresi” alanlarını doldurunuz.  Şifrenizi unutmamak için not alın. Eğer unutursanız sitenize giriş yapamazsınız.

  • Sunucu Ayarları (Regional Settings) kısmında istediğiniz ülkeyi ve varsayılan zaman dilimini seçebilirsiniz.  Örneğin ülkeyi Türkiye, zaman dilimini ise Europe:İstanbul olarak belirleyebilirsiniz.

  • Alanları doldurma işleminiz bitirdikten sonra Save and continue butonuna tıklayınız.

kurulum2

Şekil-10

Drupal kurulumunu tamamladınız. Sitenizin alt yapısı hazır durumdadır.  Tema hazırlayabilirsiniz, içeriklerinizi girebilirsiniz ve daha bir çok işlem yapabilirsiniz.