Bloklar, sitenizin web sayfası düzeninin ayrı parçalarıdır. Bunlar, temanızın bölgeleri içine yerleştirilir. Drupal'deki blok yapısını şöyle düşünebiliriz; klavye ve tuşları. Klavye temanın tamamını anlatırken, her bir tuşun yeri ise bloktur. 

Bloklar (yönet / yapı / blok yerleşimi) yönetim sayfasında oluşturulabilir, kaldırılabilir ve yeniden düzenlenebilir. Kimler çevrimiçi listesi, yeni yazılan blogların listesi, ana gezinme menüsü ve buna benzer blok yapılarına ait birçok örnek verilebilir. 

Bazı modüller, sitenize yerleşim için yeni bloklar otomatik olarak oluşturmaktadır. Örneğin, çekirdekte arama modülü aktif olarak gelmektedir. İlk kurduğunuzda bir arama formu bir blok alanına yerleştirilmiş olarak sizi karşılamaktadır. Kendi özel bloklarınızı da yaratabilir ve yerleştirebilirsiniz.

Her bloğun, sitenizin hangi sayfalarında bloğu görüntüleneceğini seçmenize izin veren kendi yapılandırma ayarları vardır. Bir blokun birden fazla kopyasını yerleştirmek bile mümkündür, bunların her biri ayrı yapılandırma ve görünürlük kurallarına sahiptir.