Sümeyye Aydemir
Sümeyye Aydemir

Bu yazı da Drupal 7 ile başka bir sayfadan linke tıklayınca webform açılır kutuda alanın otomatik olarak seçili nasıl geleceğini anlatacağım.

Şimdi bir İletişim sayfamız, şubelerimiz hakkında bilgi verdiğimiz sayfalarımızın olduğunu varsayalım. İletişim sayfasında kullanıcıların bilgilerini aldığımız alanlarımız var. (Şube- Ad- Soyad- Telefon-Adres)A şubemizin sayfasına "Bizimle İletişime Geçmek İçin Tıklayınız." linkine tıkladıklarında iletişim sayfamızda yer alan şubeler açılır kutusunda A şubesi otomatik olarak gelecektir.

Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

 1. İletişim sayfasında yer alan webform alanından "Webform" a tıklayın.

  Webform
 2. Gelen ekranda "Şube" alanına düzenle butonuna tıklayın.

  Selection Options
 3. Varsayılan değer kısmının altında açıklama text'inde "Browse available tokens." linkine tıklayın.

  Webform Varsayılan Değer
 4. Available tokens penceresi sizi karşılayacaktır. İsmi "Query string value" token "[current-page:query:?]" kopyalıyoruz.

  Drupal 7 ile Webform İşlemleri
 5. Varsayılan değer kısmına yukarıdaki adımda kopyaladığımız yazıyı yapıştırıyoruz. Soru(?) işareti olan kısma ise değişken ismimizi yazıyoruz. Ben "d" dedim sizler istediğiniz bir değişken ismini ekleyip kaydedin.
 6. Şimdi A şubesi için oluşturduğumuz "Bizimle İletişime Geçmek İçin Tıklayınız" linkinin ayarını yapacağız.
 7. A şubesi içeriğini açıp düzenleyine tıklayın.
 8. Bu linkin yolunu "/iletisim?d=A Şubesi" olarak değiştirin.
 9. Dikkat etmeniz gereken yer ise "d=A şubesi" kısmı form alanında şubelerin açılır kutusuna eklediğiniz alan ismiyle birebir aynı olmalıdır. Büyük küçük harf yazdıysanız ona göre yazmalısınız.
 10. Eklediğimiz kodumuzun tamamı; <a href="/iletisim?d=A Şubesi">Bizimle İletişime Geçmek İçin Tıklayın</a>
 11. İşlemimiz tamamlanmıştır. Artık A şubesi sayfamızdan iletişim linkine tıkladığımızda form alanında şube otomatik gelecektir.