Veli Akçakaya
Veli Akçakaya

Ülkemizde her gün mobil kullanıcı sayısı artış göstermekte, akıllı telefon kullanıcıları çoğalmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mobil kullanımını ve reklam gelirlerini 2012 ve 2013 yıllarının birinci çeyreğine göre karşılaştırdı. Yapılan karşılaştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır. 

Akıllı telefonların kullanımı arttıkça kullanıcıların mobil internet erişimlerinde de doğal olarak artış gözleniyor. 2012 yılının birinci çeyreğine göre bu yıl aynı dönemde 3G kullanıcı sayısında %10 civarında artış olmuştur. Ülkemizde 2.7 milyon iPhone ve 5 milyon Android yüklü akıllı telefon ve 750 bin adet tablet olduğu tahmin ediliyor. Akıllı cihaz çeşitliliği ile ve fiyatlarının düşüşüyle artan akıllı cihaz kullanımı da 3G abone sayısının artmasının en temel nedenlerinden. 

Sektörde satılan cihazların akıllı telefonlardan oluşmasından dolayı mobil internet kullanımı daha da artacaktır, web sitenizin mobil uyumlu olması artık bir lüks değil ihtiyaç haline gelmiştir. Native iPhone ve/veya Android uygulaması geliştirmek yerine web sitenizi mobil cihazlar ve tabletle ile uyumlu hale getirebilirsiniz, böylece ziyaretçileriniz web sitenizde kullanıcı dostu bir deneyim yaşatabilirsiniz.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile Whatsapp, Viber, Skype gibi iletişim uygulamaları da yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin Viber ile arkadaşlarınız ile sesli görüşmeler yapabilir, mesajlaşabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda internet erişiminizin olduğu durumlarda SMS gönderme ihtiyacı da ortadan kalkmaktadır, mesajlaşma uygulamaları ile arkadaşlarınız ile ücretsiz ve daha hızlı yazılı iletişim kurabiliyorsunuz. 

Bunun doğal bir sonucu olarak da SMS ve MMS kullanımı kademeli olarak azalmaktadır. Geçen yılın aynı döneminde SMS kullanımı %3.38 oranında bir azalma yaşamıştır, MMS kullanımında ise düşüş %12.59 oranında olmuştur. Telefon operatörlerinin yoğun reklamlarına rağmen SMS kullanımının düşmesi şaşırtıcı değildir, ilerleyen dönemlerde bu düşüş artarak devam edecektir. 

BTK'nın yaptığı araştırmaya göre mobil internet kullanımı %75 artarak 24.233 TByte'a yükselmiştir, bu oran 2012'nin ilk çeyreğinde 13.822 TByte idi. Cepten internet kullananların oranı ise %38 artarak 12.358.175 kişiye yükseldi, bu da ciddi bir artış olarak kabul edilebilir.

Ülke olarak yeni teknolojilere ve yeniliklere uyumumuz son derece hızlı olmaktadır, yakın gelecekte mobil internet kullanıcıları masaüstü internet kullanıcılarını geçecektir.