Veli Akçakaya
Veli Akçakaya

14 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Türk Ticaret Kanunu bir çok yenilik getirmiştir, bu yeniliklerden en önemlisi ise şirketlerin web sitesi sahibi olma zorunluluğudur, şirketler yasal olarak bir web sitesine sahip olmak zorundadır. Şirketlerin web sitesinde kanunen yapması gereken duyurular, kamuoyu ve ortaklarına sunmaları gereken belgeler, denetçi raporları bulunmalı, kurul toplantıları ve oylamalar da elektronik ortamda yapılabilmelidir. "Yönlendirilmiş Mesaj" olarak ifade edilen bu zorunlu içerikler web sitesinde bulunmak ve güncel tutulmak zorundadır.

Türk Ticaret Kanuna göre eğer şirket içinde herhangi bir konudaki oylamalar elektronik ortamda yapılabilmelidir. Web sitesinde sadece üyelere özel, kullanıcı adı ve şifre ile erişilen bölümler olmak zorundadır. Kanun'da 42 yerde atıfta bulunulan web sitesi şirketler için yasal zorunluluğun yanı sıra bir ihtiyaç haline de dönüşmüştür. Müşteriler satın alma kararlarını çoğu zaman firmaların internet sitelerine bakarak vermektedirler.

İnternet sitenizi herhangi bir web tasarım firmasına yaptırabilirsiniz ancak bu web sitesini yapan firma veya kişilerin Türk Ticaret Kanunu'nu biliyor olması ve web sitesini yasal mevzuata uygun şekilde hazırlaması gerekir. Ayrıca web sitesi kanuni zorunlulukların da ötesinde müşteri ihtiyaçlarına uygun hazırlanmalıdır. Gelişigüzel hazırlanan ve güncellenmeyen web siteleri bir süre sonra şirketlere avantaj yerine dezavantaj sağlayabilir. Web Sitelerinde olması gereken özellikleri Web Sitelerimizin Durumu Kötü başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.