Veli Akçakaya
Veli Akçakaya

Başarılı bir web sitesi güncel, doğru ve hızlı bilgi içermelidir.

Web teknolojilerindeki hızlı gelişmelere paralel olarak web sitelerinin içeriklerinin de çok hızlı bir şekilde güncellenmesi gerekmektedir. Bilgi çok hızlı bir şekilde güncelliğini yitirebilmekte ve bu pararlelde web site içerikleri de aynı şekilde güncelliklerini kaybetmektedirler. Web sitelerinin içeriğini yönetmek için içerik yönetim sistemleri kullanılması web sitelerinin daha kullanışlı ve güncel olması için olmazsa olmazlardandır, statik web sitelerinin artık bir kıymeti yok. 

Peki (CMS, Content Management System) içerik yönetim sistemini seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor:

  • İçerik yönetim sisteminin herşeyden önce esnek ve gelişen dijital teknolojilere ayak uydurması gerekiyor. 
  • Seçeceğiniz içerik yönetim sisteminin çok yüksek web trafiğini yönetebiliyor olması gerekiyor, en iyi gününüzün berbat olmasını istemezsiniz değil mi?
  • Her kurumun kendine has ihtiyaçları ve problemleri vardır, seçeceğiniz içerik yönetim sistemi ihtiyaçlarınızı karşılayabilmelidir. Daha araştırma aşamasında ihtiyaçlarınızı ve mevcut problemlerinizi güzelce belirleyin ve CMS'lerin bu ihtiyaçlarınızın ne kadarını karşıladığını öğrenin.
  • Yazılım için lisans gereksinimlerini de göz önünde bulundurun. Açık kaynak kodlu mu yoksa ücretli bir lisans mı? Lisanslama yöntemleri arasında çeşitli farklar olabiliyor, size maliyetini çıkarın. 
  • Sunucuları kendiniz mi barındıracaksınız yoksa cloud çözümler mi seçeceksiniz? İkisi arasındaki maliyet ve işletim farklarını göz önünde bulundurun.
  • İçerik yönetim sisteminin içerik güncelleyenler açısından ne kadar kullanışlı olduğunu da göz önünde bulundurun.

Açık kaynak kodlu ve ücretli çok sayıda içerik yönetim sistemi var ancak iyi bir ekibiniz varsa açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemleri birçok ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayacaktır. Özellikle Drupal'ı mutlaka incelemenizi öneriyoruz. 

Drupart olarak özellikle drupal çözümleri konusunda hizmet veriyoruz, içerik yönetim sisteminizin veya platformunuzun seçimi için size yardımcı olabilir, lütfen bizimle iletişime geçin.