Veli Akçakaya
Veli Akçakaya

Web sitenizdeki en önemli sayfanız hiç şüphesiz ana sayfanızdır, çünkü kullanıcılar en çok açılış sayfanızı ziyaret eder veya herhangi bir alt sayfadan ana sayfaya dönerler. Buradan hareketle web sitenizde en çok odaklanmanız gereken sayfa hiç şüphesiz ana sayfanızdır. İlk izlenim için güzel ve etkileyici bir sayfa oluşturmanız çok önemlidir.

En Sık Yapılan Anasayfa Hataları

Websitenizin en çok ziyaret edilen sayfasının hiç şüphesiz çok iyi tasarlanması ve geliştirilmesi gerekiyor. Her ne kadar ziyaretçileriniz web sitenize Google arama sonuçlarından ulaşıyor olsa da sonradan Ana sayfa/Home bağlantısı ile açılış sayfanıza dönmektedirler. Ancak maalesef bir çok ana sayfaya çok bilgi içeriyor veya tasarım olarak çok yoğun ve anlaşılır değil. Ziyaretçilerin beklentilerinin aksine web sitelerinde onların bulmayı umduğu içerikler yerine sizin onlara göstermek istediğiniz içerikler yer alıyor. 

Ziyaretçilerinizin web sitenizden en büyük beklentisi basit ve anlaşılır olmasıdır. Onlar web sitenize ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için geliyor, sizin yoğun şekilde kullandığınız reklam cümleleri, görselleri için değil. Ana sayfanızın basit ve anlaşılır olmasını olmasını sağlayın, mümkün olduğunca az bilgi ve görsel ile net ve anlaşılır açılış sayfaları çok daha etkili olacaktır.

Açılış sayfaları için yapılan bir diğer hata ise arama motoru optimizasyonunun gözardı edilmesidir. Açılış sayfanız google için önemlidir ve güncel olması arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır. Web sitenizde blog veya haber tarzı içeriklerin bir özetini ana sayfadan vermeniz sitenizin güncel olmasına yardımcı olacaktır.

Etkili ana açılış sayfası için;

  • Ziyaretçileriniz ile bir duygusal bağ oluşturun
  • İlgili olun, sunduğunuz hizmetlerin ana başlıklarını ziyaretçileriniz ile paylaşın
  • Sizinle iletişime geçen her kullanıcıya yardımcı olun,  bu ücretsiz iş yapın anlamına gelmez :)
  • Arama motoru optimizasyona önem verin.