rande6

Grafik Tasarım Nedir ?

Grafik tasarımın Web tasarımı dünyasında oynadığı rol hakkında konuşabilmek için, öncelikle grafik tasarımın tam olarak ne olduğunu anlamalıyız. Bir tanım yaparak konuyu ayrıntılı olarak incelemeye başlayabiliriz.
Peki, buna “grafik tasarım” dediğimiz şey tam olarak nedir?

GOSB Teknopark - Drupart

Drupart Yaz Staj Programı

Üniversiteden mezun olacak genç arkadaşları Drupal ile tanıştırmak için dolu dolu bir Drupart Yaz Staj Programı düzenliyoruz.
Drupal Console

Drupal Console

Komut satırından Drupal debug etme, hazır kodu oluşturma ve yönetme amaçlı geliştirilen program. Drupal Console, Symfony Console tabanlıdır ve sizin için otomatik olarak kod standartına göre Drupal 8 module oluşturmasını sağlar.

Drupal & React

Drupal ile React Nasıl Kullanılır?

React.js, Facebook tarafından geliştirilmiş ve adından oldukça söz ettirmiş bir Javascript frameworküdür. Bu nedenle kullanıcıların hoşuna gidecek şekilde göze hitap eden, etkileşimli ve hızlı arayüzler oluşturmanıza olanak sağlar.

Drupal 8 ile Doküman İçerisinde Kelime Arama

Drupal 8 ile Doküman İçerisinde Kelime Arama ( Search Api ve Apache Tika)

Drupal 8 ile Apache Tika entegre ederek dosyaların içerisinde kelime araması yapıyoruz.

Her Drupal Web Sitesinde Olması Gereken SEO Modülleri

Her Drupal Web Sitesinde Olması Gereken SEO Modülleri

Mükemmel bir web sitesi yaptınız, iyi bir tasarımcı kullandınız, uygun fiyatlı, yüksek talepli hizmetler sunuyorsunuz. Bunlara rağmen sitenize trafik alamıyorsunuz.

composer drupal 8

Drupal Projesinde Composer Kullanımı

Composer ile Drupal projesini geliştirirken Composer komutlarıyla modül ve temaları kurabilirsiniz, ayrıca bu modülleri ve temaları composer komutlarıyla yeni versiyonuna güncelleyebilirsiniz.

Website Yönetimi

Web sitesinizi bir işletmeye nasıl dönüştürürsünüz?

Web yaygın şekilde kullanılmaya başlandığından beri Dijital Deneyimler bugüne kadar uzun bir yol kat etti.

docker

OSX’te Docker ile Drupal 8 Geliştirme

Drupal sitesini geliştirmenin eski yolları böyle olurdu: drupal kaynak kodlarınızı Shared Hosting'e yükler ve ardından apache sunucunuzu yapılandırır, sonra FTP üzerinden değişiklik yapar ve sonra emin olmak için arada bir MySQL veritabanı yedeklemesi yaparsınız.

sass

SASS Nedir , Nasıl Kullanılır?

SASS Nedir? SASS, Syntactically Awesome Style Sheets(Sözdizimsel Müthiş Stil Sayfaları) ifadesinin kısaltılmış halidir. En çok kullanılan CSS ön-işlemcilerinden biridir.

drupal apache kerberos

Drupal 8 Kerberos Entegrasyonu

Kerberos, güvenilir bir üçüncü tarafa dayanan bir ağ kimlik doğrulama sistemidir. Diğer iki taraflar ise kullanıcı ve kullanıcının bağlanmak istediği servis. Her servis ve her uygulama Kerberos kullanamaz ama kullanabilen servisler ve uygumalar için Kerberos ağ için tek merkezli (Single Sign On) erişim sağlar.

Etkinlik Takvimi Kapak

Drupal 8 Etkinlik Takvimi Oluşturma

Etkinliklerle uğraşan sitelerde daha önce çalışmışsanız, muhtemelen bir takvim ekranı oluşturmanız istenmiştir. Bu makalede, Drupal 8 için Calendar Module'ünü (8.x-1.x-dev) kullanarak temel etkinlik takvimini oluşturacağız.

Drupal E-Ticaret Resmi

E-Ticaret’te neden Drupal kullanmalıyım?

Drupal, e-ticaret için uygun yapıları tıpkı legolar gibi birleştirmenize olanak sağlayan bir içerik yönetim sistemidir.

Bu işin nasıl yapıldığına dair herhangi bir varsayım olmaksızın e-ticaret sitesi yapmanız için gereken yapıyı size ücretsiz sağlar.

Drupal 8 ve React Native

Drupal 8 ve React Native

Drupal, PHP tabanlı bir açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. React Native, JavaScript ve React'i kullanarak yerel uygulamalar oluşturmak için kullanılan bir framework.

CSS Animation - Drupart

CSS Animation Nedir, Nasıl Kullanılır ?

CSS 3 Animation özelliği ile jQuery ve flash kullanmaya gerek kalmadan animasyon oluşturmak ve kullanmak mümkün.

AB Testi Nedir?

AB Testi Nedir?

A / B testi hangisinin daha iyi performans gösterdiğini belirlemek için bir web sayfasının veya uygulamanın iki sürümünü birbiriyle karşılaştırmanın bir yöntemidir.

Apache jMeter Test

Apache JMeter İle Web Uygulamalarını Test Etmek

Apache JMeter bir web uygulamasının üzerinde değişik türden yükler oluşturarak uygulamanızı test etmenize imkan sağlayan bir araçtır.

DrupalCon Viyana

DrupalCon Viyana

Avrupa yoğunluklu ancak dünyanın dört bir yanından gelen Drupal topluluğu üyeleri yine muhteşem bir etkinlik gerçekleştirdi.

PHP 7

PHP 7 'yi İyi Yapan 7 Neden

PHP 7 ile gelen kod yazmayı kolaylaştırıcı yeni özellikleri ve yüksek performansı ile öne çıkıyor.

Bir Web Geliştiricisinin Görmesi Gereken En İyi 10 Web Sitesi

Bir Web Geliştiricisinin Görmesi Gereken En İyi 10 Web Sitesi

Web geliştiricilerin ufkunu açan en iyi 10 blog siteleri...

Genç Yazılımcı Adayları İle Buluştuk

Genç Yazılımcı Adayları İle Buluştuk

Kartal İMBK Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım alanı öğrencileri ile keyifli bir buluşma gerçekleştirdik.

Drupal 8

Drupal 8 Size Neler Kazandıracak ?

Drupal 8 web mükemmel web siteleri oluşturabilmeniz için geliştirildi. Arkasında harika bir topluluk olan Drupal 8, işiniz için çok önemli bir kazanım ve gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sağlayan önemli bir yatırımdır.

Drupal 8 Views

Drupal 8 Views

Drupal içerik yönetim sistemini diğer sistemlerden ayıran en önemli modüllerin başında Views geliyor. Drupal 8 ile birlikte herhangi bir ek modüle gerek kalmadan web siteleri geliştirebilirsiniz.
Drupal E-Ticaret

E-Ticaret Sitenizi Başarıya Taşıyacak 5 Konu

E-ticaret siteniz, kurup bir kenarda öylece unuttuğunuz bir yapı değil, sürekli daha iyi yapmanız gereken, satışlarınızı arttırdığınız dolayısı ile para kazandığınız işiniz olmalıdır.
Drupal SEO

Hemen Çözmeniz Gereken 5 SEO Problemi

Arama Motoru Optimizasyonu için her zaman karışık, teknik düzenlemeler yapmak gerekmiyor, sadece içerik ile çözebileceğiniz SEO problemleri de var.

Drupal Performans

Drupal ile Uçuşa Geçin

Drupal ile son derece güçlü ve iyi performans gösteren web uygulamaları oluşturabilirsiniz. Drupal web sitenizin performansını arttırmak, onu uçuşa geçirmek çok kolay, hadi okuyun.

Drupal Tabanlı E-Öğrenme Portalı: offCourse

Drupal Tabanlı E-Öğrenme Portalı: offCourse

Hayat çok hızlı akıyor, zaman kavramı özellikle son yıllarda çok farklılaştı, her şey çok daha hızlı ve hareketli duruma geldi. İnsanlar isteyerek veya istemeyerek kısa zamanda çok daha fazla iş başarma gayreti içindeler. 
Web Sitesinde Kişiselleştirme Neden Göründüğünden Daha Zordur?

Web Sitesinde Kişiselleştirme Neden Göründüğünden Daha Zordur?

Web sitesi kişiselleştirme, bir web sitesinde ziyaretçilere özel deneyim yaratma sürecidir. Kişiselleştirme basit gibi görünse de gerek global gerekse lokal pazarda uygulama esnasında birçok zorlukla karşılaşmak mümkündür.
Drupal İle Geliştirilmiş Site Örnekleri

Drupal İle Geliştirilmiş Site Örnekleri

Drupal bir çok kişinin bildiğinin aksine basitçe bir içerik yönetim sistemi değil, içerik yönetim platomfudur. Siz farklı sistemler ile sadece içeriğinizi yönetebilecek iken Drupal ile kendi içerik yönetim sisteminizi geliştirebiliyorsunuz. Bu kadar esnek ve bu kadar güçlü bir...
Açık Kaynağın Harika Olduğunu Kanıtlayan Üç Sebep

Açık Kaynağın Harika Olduğunu Kanıtlayan Üç Sebep

Açık kaynak, her hangi bir şeyin herkese açık ve düzenlenebilir olması temel alınmış bir yöntemle yapılmasına denir. Bizim burada bahsedeceğimiz açık kaynak sanal ortamdaki yazılımlarla ilgili olacak

Kaliteli Web İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Kaliteli Web İçeriği Nasıl Oluşturulur?

İnternette ziyaretçi sayınızı ve arama motorlarında sıralamanızı yükseltmek ister misiniz? Kaliteli içerik nasıl oluşturulur öğrenmek mi istiyorsunuz? O zaman bu blog yazısı tam size göre.

Web Erişilebilirlik İpuçları

Web Erişilebilirlik İpuçları

Günlük binlerce kişinin ziyaret edebileceği hayaliyle bir web sitesi kurdunuz fakat ziyaretçi sayınız bir türlü istediğiniz rakamlara ulaşmadı mı? O zaman bu blog yazısı tam sizlere göre! Sitenize istediğiniz ölçüde ziyaretçi çekebilmek için tek yapmanız gereken...

AveaLabs Web Sitesini Yeniledik

AveaLabs Web Sitesini Yeniledik

Drupart olarak AveaLabs kurumsal web sitesini yeniledik. Modern tasarımı, dinamik bir web sitesine dönüştürdük. 
Acquia Drupal Sertifikasyon Programı

Acquia Drupal Sertifikasyon Programı

Açık kaynak dünyasında çok hızlı bir yükselişe sahip olan Drupal'da işletmeler kalifiye Drupal uzmanı konusunda sorunlar yaşayabiliyorlar. Birçok alanda geçerliliği olan uluslararası sertifikasyon maalesef bugüne kadar Drupal'da yoktu
Giriş Sayfanıza Odaklanın

Giriş Sayfanıza Odaklanın

Web sitenizdeki en önemli sayfanız hiç şüphesiz ana sayfanızdır, çünkü kullanıcılar en çok açılış sayfanızı ziyaret eder veya herhangi bir alt sayfadan ana sayfaya dönerler.
Güvenli Drupal Siteleri Oluşturma

Güvenli Drupal Siteleri Oluşturma

Ancak doğru yapılandırılmış bir site sizi hack'lemelere karşı korur. Drupal sitenizi doğru yapılandırır ve güvenlik güncellemelerini takip ederseniz güvenli bir Drupal siteniz olur.

Drupal çekirdek yapısından dolayı zaten doğal olarak güvenlidir ancak sitelerin doğru yapılandırılmış olması gerekiyor. Eğer web sitelerinizi güvenli bir şekilde oluşturmaz ve fazladan izinler verirseniz güvenlik problemleri yaşayabilirsiniz. Güvenlik sadece kodlama ile ilgili değildir.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Seçimi

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Seçimi

Başarılı bir web sitesi güncel, doğru ve hızlı bilgi içermelidir.

Web teknolojilerindeki hızlı gelişmelere paralel olarak web sitelerinin içeriklerinin de çok hızlı bir şekilde güncellenmesi gerekmektedir. Bilgi çok hızlı bir şekilde güncelliğini yitirebilmekte ve bu pararlelde web site içerikleri de aynı şekilde güncelliklerini kaybetmektedirler. Web sitelerinin içeriğini yönetmek için içerik yönetim sistemleri kullanılması web sitelerinin daha kullanışlı ve güncel olması için olmazsa olmazlardandır, statik web sitelerinin artık bir kıymeti yok. 

Web Kullanıcı Arayüzü Geliştirilmesinde TSE Standartları

Web Kullanıcı Arayüzü Geliştirilmesinde TSE Standartları

Web siteleri geliştirilirken dikkat edilecek ISO starndartları olduğunu biliyor muydunuz? Evet, var. TS EN ISO 9241-151, İNSAN - SİSTEM ETKİLEŞİMİNİN ERGONOMİSİ standardı ile web sitelerinin sahip olması gereken standartları açıklamaktadır. 

Web kullanıcı arayüzü geliştirilmesinde en önemli hedef, arayüzünü, engelli kişilerde dâhil mümkün olan en geniş kullanıcı yelpazesinin erişimine açık hale getirmektir. Web kullanıcı arayüzlerinin erişilebilirliği bakımından da önemli olmasına rağmen, erişilebilirliği etraflı bir şekilde kapsamayı hedeflememektedir.

Web Sitenizi Optimize Edin

Web Sitenizi Optimize Edin

Web sitenizi nasıl daha iyi duruma getireceğiniz konusunda herhangi bir fikriniz yoksa veya bu işe nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun. Web sitenizi ziyaretçileriniz için daha faydalı ve kullanışlı hale getirmek hiç de zor değil. Web siteleri yaşayan, canlı ortamlar olmalıdır, zaman zaman gözden geçirilmeli, aksayan yönleri düzeltilmelidir.

İnternet Sitesi Kurma

İnternet Sitesi Kurma

Yeni Türk Ticaret Kanununa göre her firmanın bir web sitesi olmak zorunda, bu konuda bir mecburiyet olunca birçok firma web sitesini yeni kanuna göre yenileyecek veya yeni web sitesi kuracak. Peki Internet Sitesi Kurma işi o kadar basit mi?  Firmalar İnternet Sitelerini Nasıl Kuruyor? Açıkçası web sitesi sahibi olmak çok kolay, wordpress, blogspot gibi blog sitelerinden hızlıca bir web sitesi oluşturabilirsiniz ancak bu web sitesinin size ne faydası olacak, onu iyi planlamak gerekiyor.

Güven Veren Web Siteleri Oluşturmak

Güven Veren Web Siteleri Oluşturmak

Web günümüzde şirketlerin büyük kitleler ile iletişimde olduğu en temel ve yaygın mecradır, kişiler şirketler hakkında bilgiye öncelikle kendi web siteleri üzerinden ulaşmak ister. Web siteniz, ziyaretçilerinize güven vermelidir. Günlük hayatımızda da kişiler hakkında ilk algıdan bahsederiz, o kişi ile ilgili ilk birkaç saniye içinde iyi veya kötü bir fikre sahip oluruz. Web siteleri de insanlar gibi ziyaretçiler üzerinde ilk izlenim oluşturur ve ziyaretçiler bu izlenime göre web sitenizde zaman geçirmeye, alışveriş yapmaya devam eder veya etmez.

Drupal Niçin Güvenli

Drupal Niçin Güvenli

Drupal açık kaynak kodlu bir içerik yönetim platformudur. Bugün milyonlarca web sitesi Drupal kullanılarak yapılmıştır ve her geçen gün bu sayı giderek atmaktadır. Drupal'ı diğer içerik yönetim sistemlerinde ayıran en önemli özelliklerin başında sadece bir CMS (Content Management System) olması değil bunun yanında güçlü bir framework olmasıdır.

Ülkemizde Mobil Sektörün Gelişimi, 2012-2013 Yılı Kıyaslaması

Ülkemizde Mobil Sektörün Gelişimi, 2012-2013 Yılı Kıyaslaması

Ülkemizde her gün mobil kullanıcı sayısı artış göstermekte, akıllı telefon kullanıcıları çoğalmaktadır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mobil kullanımını ve reklam gelirlerini 2012 ve 2013 yıllarının birinci çeyreğine göre karşılaştırdı. Yapılan karşılaştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıkmıştır. 

Markanızı Güçlü Hale Getirin

Markanızı Güçlü Hale Getirin

Şirketler için en önemli varlık sebebi markalarının müşteriler tarafından bilinir olmasını sağlamaktır, bazı şirketler bunun için büyük miktarlarda paralar harcarlar ancak sonunda başarılı olamazlar. Bir de marka ve şirket kavramları sık sık karıştırılır, markamı ön planda olmalı yoksa şirket mi? Markanızı oluşturma sürecinde ne gibi husulara dikkat etmelisiniz? Tüm bu soruların cevaplarını bu yazıda bulmaya çalışacağız.

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Web sitelerin ziyaretçilerinin bir çoğu arama motorlarından gelmektedir, yani toplam trafiğin çok büyük bir kısmı arama motorlarındaki aramalar sonucunda sitenize ulaşmaktadır, durum böyle olunca web sitelerinin arama motorları ile uyumlu olması daha da önemli hale gelmektedir.

Türk Ticaret Kanunu'na Göre Web Sitesi Zorunluluğu

Türk Ticaret Kanunu'na Göre Web Sitesi Zorunluluğu

14 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Türk Ticaret Kanunu bir çok yenilik getirmiştir, bu yeniliklerden en önemlisi ise şirketlerin web sitesi sahibi olma zorunluluğudur, şirketler yasal olarak bir web sitesine sahip olmak zorundadır.

Web Sitelerimizin Durumu Kötü

Web Sitelerimizin Durumu Kötü

Ülkemizde tüm dünya ile paralel olarak hatta daha hızlı bir oranda internet ve mobil cihaz kullanımı hızla artıyor, genç bir nüfusa sahip olmamızdan da kaynaklanan bu durumda mobil ve tabletlerden internet kullanımı günden güne artıyor.

2013 Web Tasarım Trendleri

2013 Web Tasarım Trendleri

Web siteleri yaşayan, canlı ortamlardır ve sürekli bakım ve gelişme isterler ancak web sitelerindeki değişimlerin en önemli kritik noktası kullanıcı alışkanlıklarını kaybetmemektir.