Ziraat Katılım Bankası Kurumsal Website
Ziraat Katılım Bankası Kurumsal Website
Mobile Mockup
AŞAĞI
KAYDIR
<h1>Ziraat Katılım Bankası Kurumsal Website</h1> Mobile
Desktop Mockup
AŞAĞI
KAYDIR
<h1>Ziraat Katılım Bankası Kurumsal Website</h1> Desktop

Ziraat Katılım Bankası Kurumsal Website

Ziraat Katılım Bankası kurumsal web sitesini Drupal altyapısı ile yeniledik.

Ziraat Katılım Bankası, katılım bankacılığının önemli temsilcilerinden olan ve paylaştıkça daha fazlasını müşterilerine öneren, evrensel, saygın ve lider bir katılım bankasıdır. Ziraat Katılım Bankası web sitesini yoğun geliştirme çalışmalarının ardından yayına aldık. Çok çalıştığımız, gurur duyduğumuz bir proje oldu. Türkiye'de ilk defa bir banka kurumsal web sitesini açık kaynak altyapısına taşıdı.

 

Ziraat Katılım Bankası, sadece Türkiye'de değil, bölgesinde de katılım bankacılığına güç veren, sürekli değer üreterek her aşamada paylaştıkça daha fazlasını müşterilerine öneren, evrensel, saygın ve lider bir katılım bankasıdır.

ziraatkatılım

Mobile First

Günümüzde artık web sitelerinde responsive çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle web sitelerin mobil cihazlardan ziyaretleri masaüstü ziyaretlere göre çok daha fazladır, durum böyle olunca da yaptığımız işin öncelikle mobil kullanıcı deneyimini düşünmek gerekiyor. Responsive tasarım ile hazırlanan bir web sitesi masaüstü, tablet, mobil cihaz, tv gibi bir çok platformda uygun çözünürlükte tam gözükmesini sağlayan bir tasarım çeşididir. Mobile first kavramı ise deneyimin öncelikle mobil kullanıcıları düşünerek tasarlanması ve tüm geliştirme süreçlerini buna göre kurgulamaktır. 

Ziraat Katılım Bankası web sitesini mobil cihazlardan ziyaretçilerine çok iyi bir deneyim sağlayacak şekilde geliştirdik. Web sitesini adeta bir mobil uygulama deneyimi ile gezinebiliyorsunuz. 

Farklı İhtiyaçlara Cevap Veren Esnek İçerik Onay ve Yönetim Sistemi

Ziraat Katılım Bankası gibi büyük ve çok fazla birimin yer aldığı kurumlarda içerik yönetim stratejisinin çok iyi kurgulanması bir zorunluluktur. Bu boyutta bir proje geliştiriyorsanız ilk odaklanmanız gereken konu içeriğin nasıl kolay düzenlenebileceği ve hangi akışlar sonrasında yayına çıkacağıdır.  Bir içeriği bir birim düzenlerken, başka bir birim ilk onayı ve 3. bir birim de son onayı verebilmelidir. Drupal, güçlü bir içerik yönetim ve onay sistemi altyapısı sağlamaktadır. 

Kurumun içerik onay süreçlerine uygun bir yapı oluşturmak için Drupal'ın sağladığı içerik onay sisteminin yanı sıra özel geliştirme ile içerik bazında süreçlerin tanımlanabildiği bir yapı oluşturduk. İçerik bazında, ilgili içeriği düzenleyebilecek, ilk onayı verebilecek ve opsiyonel olarak son onayı verebilecek birim veya kullanıcılar tanımlanabilmektedir. Her onay bekleyen içerik için ilgili birimde yer alan tüm kullanıcılara e-posta ile bildirim gönderilmekte ve onayını bekleyen bir içerik olduğu bilgisi verilmektedir. Ayrıca yayında olmayan yani taslak durumundaki içeriklerin kurum içinden kontrol edilebilmesi için özel bir geliştirme yaptık.

Sonuç olarak Ziraat Katılım Bankası iyi çalışan, kullanışlı ve esnek bir içerik onay sistemine sahip.

ziraatkatılım

ziraatkatılım

Farklı Sistemler ile Entegrasyonlar ve Hesaplama Araçları

Banka web sitelerinin ziyaretçilerine vereceği en önemli olanak finansman hesaplamalarını kolay ve hızlı şekilde yapılabilmesidir. Ziraat Katılım ziyaretçileri ne kadar finansmana hangi vadede ve hangi taksit oranları ile bu finansmanları geri ödeyeceklerini geliştirdiğimiz hesaplama araçlarından çok kolay ve açık şekilde öğrenebilmektedirler. Aynı şekilde Kar Payı ve Leasing hesaplama işlemlerini de kolaylıkla yapabilmektedirler.

Drupal, güçlü API sistemi ve esnek yapısı ile farklı sistemler ile entegrasyon konusunda çok iyi bir altyapıya sahiptir. Hem Drupal içindeki verilerin dış sistemlere aktarımı hem de farklı sistemlerden Drupal tarafına veri aktarımı mümkündür. Ziraat Katılım Bankasında, bankacılık sistemler ile entegrasyon çalışmaları yapıldı ve birçok dinamik verinin güvenli ve tutarlı bir şekilde web sitesinde gösterimi sağlandı. Ayrıca web Drupal tabanlı kurumsal web siteden doldurulan birçok form yine API'ler vasıtası ile bankacılık sistemlerine aktarıldı.

Drupal, bankalar gibi büyük ve çok çeşitli ihtiyaçları olan kurumlar için çok esnek ve güvenli bir altyapı sunmaktadır. 

Bileşen Temelli içerik Yönetim Yapısı

Ziraat Katılım Bankası kurumsal web sitesi projesinde en çok önem verdiğimiz konu sürdürülebilirlik ve projenin çok uzun yıllar sağlıklı şekilde devam edebilmesiydi. Bu amaçla bu projede diğer bir çok projemizde olduğu gibi bileşen temelli geliştirme yaklaşımı ile hareket ettik.

asarımlar ortaya çıktıktan sonra detaylı bir analiz yaptıktan sonra site yer alacak bileşenleri (component) belirledik. Projede yer alan bileşenleri parça parça geliştirip bu parçalarda bütünü oluşturduk. Örneğin sitede yer alan collapse / akordiyon yapılarını bir bileşen olarak kabul ettik ve önce bunun geliştirmesini tamamladık. Sonrasında içerikleri yerleştirirken daha önce hazırlanan bileşenleri kullandık. 

Bileşen temelli geliştirmenin hem projenin daha iyi planlanmasına hem de Drupal sistemlerin daha performanslı çalışmasına ciddi faydası var. Örneğin o bileşene ait kodlar sadece o bileşenin çağırıldığı durumda yükleniyor, bu da daha optimize bir kod yapısının oluşmasını sağlıyor. 

Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitelerin en temel amacı daha fazla kullanıcıya ulaşmaktır, bunun da en önemli belirleyicisi geliştirilen sitelerin arama motoru dostu olmasıdır. Ziraat Katılım kurumsal web sitesini SEO uyumlu olarak geliştirdik. Web sitesine ait tüm onsite SEO kuralları uygulandı. SEO ile ilgili tüm düzenlemeler hiç kod bilgisi gerekmeden doğrudan panel üzerinden yapılabilmektedir.

ziraatkatılım

ziraatkatılım

Progressive Web App (PWA)

PWA, özel bir kodlama tekniğiyle yazılmış Web sitelerinin bir mobil uygulama gibi kullanılabilmesini ve çevrim dışıyken dahi erişimi mümkün kılan yeni bir teknolojidir. Ziraat Katılım Kurumsal web sitesinde PWA teknolojisini aktif olarak kullandık. Ziyaretçiler web sitesini telefonlarına kısayol olarak ekledikten sonra bir mobil uygulama deneyimi ile kullanabilmektedirler. Ayrıca sitede çok kullanılan sayfalar önbelleğe alındı ve offline olarak erişilebilmektedir.

Ziraat Katılım Web sitesi yeni teknolojilerin kullanıldığı modern ve başarılı bir proje oldu. Ziraat Katılım ailesine ve tüm Drupart ekibine bu başarılı proje için teşekkürler.