SEW Eurodrive Tablet App

SEW Eurodrive Tablet App

SEW Eurodrive için üretim verimliliğini arttıracak Android tabanlı native bir tablet uygulaması geliştirdik. Üretim süreçlerinde hangi alanlarda neler için zaman harcandığı, bu harcanan zamanların personel bazındaki raporlarının oluşturulması gibi hedefler için bu uygulamayı geliştirdik. Tablet uygulaması ile elde edilen veriler haftalık ve aylık olarak üst yönetim tarafından değerlendirilmekte, gerekli durumlarda üretim süreçlerinde düzenlemeler yapılmaktadır.

“Driving the World”; Dünyayı hareket ettiriyoruz! Bu ne anlama geliyor? Redüktörlerimiz, motorlarımız, redüktörlü motorlarımız ve bunlarla ilgili otomasyon teknolojisi,servis yelpazesi ve dünya genelinde 17.000'den fazla çalışan ile yapmak istediklerinizi harekete dönüştürüyoruz.

Native Android uygulaması olarak geliştirdiğimiz tablet uygulamamız kapalı bir iç ağ sisteminde çalışıyor. Arka plan yönetim uygulaması olarak Drupal kullandığımız projede mobil ve Drupal arasındaki iletişimi web servisler ile sağladık. Drupal yönetim panelinden mobil uygulama ile oluşturulan veriler raporlanıyor ve Excel ortamına aktarılıyor. 

Üretim hattında çalışan kullanıcılar işe başlarken tablet uygulamasında da aynı anda işi başlatıyor. İş bittiğinde ise mobil uygulamadan işi bitir veya herhangi bir sebeple ara vermek gerektiğinde uygulama üzerinden ara verebilmektedir.  

Mobil uygulama üzerinden kullanıcılar haftalık, günlük ve aylık olarak kendi verilerine grafiksel olarak erişebilmektedir.

Her bir kullanıcının kendi hesabı ile girdiği mobil uygulama, tableti kullanan kullanıcıdan bağımsız olarak herhangi bir kullanıcı uygulamaya giriş yapabilmektedir. Dolayısı ile vardiya değişimlerinde ek tablet ihtiyacı olmadan cihazlar verimli şekilde kullanılabilmektedir.

Çalışan arkadaşlar üretilecek parçaları uygulamayı açtıklarında hazır olarak görmekte ve hangi parça için çalışacak ise o parçayı seçip işe başlamaktadır. Ayrıca çalışan arkadaşlara SAP'den çıktı alınıp iletilen sipariş emirlerindeki barkodu tarayarak doğrudan mobil uygulamadaki ilgili işe ulaşabilmektedir.

Proje kapsamında fabrikada özellikle sadece mobil uygulamaların erişebileceği bir ağ yapısı oluşturduk. Sadece sunucu ve mobil uygulamaların dahil olduğu bu ağ yapısında mobil uygulamalar internet'e veya farklı bir ağ'a çıkamamaktadır. Mobil uygulamaların fabrikanın herhangi bir noktasından ağ'a bağlanabilmesi için çeşitli noktalara Access Point'ler yerleştirdik.

Üretim yapan işletmeler için bu tür uygulamalar verimliliği arttırmakta ve hangi alanlarda zaman kayıpları yaşandığının tespit edilmesine katkı sağlamaktadır.

SEW Eurodrive