Drupal 7 Hızlandırma Views Bağlamsal Filtre İçerisinde Node Load Etmeden Fieldlarına Erişmek

Drupal 7 kullanıcısıysanız view'ınızın sonucunu istediğiniz gibi biçimlendirmek için bağlamsal filtrelerinin içerisinde PHP kullanıyor ve node'unuza ait field ile karşılaştırma yapmak istiyorsanız ilk aklınıza gelen node_load fonksiyonunu kullanıp arg(1) değerinde bulunan sayısal değeri yüklemektir. Bu işlem doğru bir yöntemdir istediğiniz sonucu bu yöntemle alabilirsiniz.

Drupal'da generator meta tag'ını kaldırmak

Drupal 7'de çeşitli sebepler ile generator meta etiketini kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunun için hook_html_head_alter hook'unu kullanabilirsiniz.

meta name="Generator" content="Drupal 7 (http://drupal.org)"

template.php dosyasına aşağıdaki satırları ekleyin.

function temaadi_html_head_alter(&$head_elements) { unset($head_elements['system_meta_generator']); }

Drupal 7 SEO İpuçları: URL Türkçe Karakter Problemi

Drupal'de SEO uyumlu URL ler oluşturmak için pathauto modülunü kurmanız gerekmektedir. Ancak Türkçe içerikler üretecekseniz oluşturulan içeriklerin SEO uyumlu URL'lerinde Türkçe karakter problemi meydana gelecektir. Bu problemin önüne geçmek için Transliteration modülunü de ek olarak kurmanız gerekmektedir. Her iki modülu kurduktan sonra /admin/config bağlantısını izleyerek pathauto ayarlarını yapabilirsiniz.

Drupal SEO İpuçları: Resimlere Otomatik Alt Etiketi Ekleme

SEO kriterlerinde kontrol edilmesi gereken önemli etmenlerden biri olan resimlerin alt etiketinin bulunması  arama motorlarının resimler aramalarında sitenize organik ziyaretçiler kazandıracak ayrıca ekran okuyucusu kullanan engelli vatandaşlarımızın o resim hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır. İçerik editörlerinin bu detayı bilmemeleri veya gözden kaçırmaları siteyi SEO açısından olumsuz etkilemektedir.